Časté dotazy

 • Svědění pochvy

  Mám svědění výtok z pochvy, absolvovala jsem náročný sportovní víkend s dlouhou jízdou na kole a návštěvou sauny a bazénu. Nyní mám zarudlý zevní genitál a pociťuji i nepříjemné pálení při močení. Vzhledem k pracovnímu vytížení se však nemohu dostavit na vyšetření, prosím o radu, jak mohu sama co nejdříve odstranit uvedené potíže?

  Samozřejmě, že by bylo nejvhodnější podstoupit vyšetření na gynekologii s kontrolou pH vaginálního sekretu a event. i orientační vyšetření moči. Ale chápu Vás, a navíc ani s rýmou a lehkým nachlazením se nemusí hned k lékaři… Popisované potíže by mohly být způsobeny přemnožením kvasinkových mikroorganismů, jenž jsou i za normálních okolností součástí normální poševní flóry, což je dynamický ekosystém mikroorganismů, které osídlují sliznice zevního genitálu a pochvy u každé zdravé ženy. Občas se působením zevních faktorů tento fungující systém naruší a dojde k přemnožení některých mikroorganismů, což pak působí nepříjemné potíže. Nejčastěji takto „zlobí“ právě kvasinky. Doporučila bych Vám tedy především důsledná hygienická opatření: použít sprchu po každém použití WC, postačí oplach vlažnou vodou a čisté bavlněné prádlo. Nedoporučuji kalhotky typu tanga, pozor na dlouho ponechanou slipovou vložku! V lékárně je volně k prodeji celá řada místě působících přípravků k eliminaci přemnožených kvasinek. Doporučuji kombinaci krému např. Clotrimazol a vaginálních čípků stejného názvu. Krém se aplikuje zevně 4x-6x denně a čípky se vkládají na noc do pochvy po dobu 6 dnů. Občas je nutno léčbu po menstruaci ještě zopakovat. Menstruační krev je živnou půdou pro nedoléčené kvasinky, proto se občas tato banální infekce stává nepříjemným chronickým problémem řady žen, jež nebyly v léčbě důsledné a dostatečně trpělivé. Součástí léčby jsou i tzv. režimová opatření: omezení příjmu sacharidů a alkoholu ideálně aspoň na 10-14 dnů a sexuální abstinence po stejně dlouhou dobu, sex s kondomem v léč nepomůže, neb při vaginálním sexu dochází k mikrotraumatům sliznice pochvy, a ta se pak obtížně hojí. Bude - li po léčbě přetrvávat problém při močení, doporučuji kontrolu u Vašeho praktického lékaře.

 • Hormonální antikoncepce

  Začala jsem před 2 měsíci užívat hormonální antikoncepci Dienille, nyní jsem v době užívání pilulek začala slabě krvácet a trochu mě pobolívá v podbřišku.

  Před týdnem jsem omylem vzala 2x za sebou opožděně pilulku. Co mám dělat? Jsem stále chráněná před otěhotněním?

  Při opožděném užití (o více než 12 hodin po obvyklé době užívání) či při úplném vynechání pilulky je tato situace poměrně častá. V krvi se sníží hladina pohlavních hormonů a z dutiny děložní se začíná odlučovat sliznice pod obrazem špinění či slabšího krvácení, které může trvat i několik dnů občas i déle než týden. Doporučuji především zachovat klid. Chráněná před nežádoucí graviditou jste, pokud nedošlo k vynechání více než 5 a více antikoncepčních pilulek za sebou či nedošlo-li k opožděnému zahájení jejich užívání po 7denní pauze. Vadí-li Vám slabé mimocyklické krvácení, můžete si zakoupit v lékárně bez receptu volně prodejný lék Ascorutin, jenž snižuje krvácení. Doporučuji 3x1 tabletu po dobu 10-14 dnů a trvá-li mimocyklické krvácení déle než 7 dnů, nedělejte 7dení pauzu a pokračujte dalším balením antikoncepčních pilulek, pokud možno bez chyby.

 

 

facebook_page_plugin